محل تبلیغات شما

دستگاه آزمایش باتری

روش دیگر و سریع‌تر برای آزمایش باطری استفاده از دستگاه سنجش رسانایی یا هدایت الکتریکی باطری است. این دستگاه یک فرکانس متناوب از باطری عبور می‌دهد تا وضعیت خانه‌های داخل باطری مشخص شود.

وقتی عمر باطری افزایش می‌یابد رسانایی خانه‌های داخلی آن کاهش می‌یابد. اتصال کوتاه، مدار باز یا ایرادهای دیگر خانه‌های باطری نیز رسانایی آن را کاهش می‌دهند بنابراین سنجش رسانایی دقیقا وضعیت باطری را مشخص می‌کند. بهترین ویژگی این نوع آزمایش این است که باطری قبل از آزمایش نیازی به شارژ مجدد ندارد.

اکثر دستگاه‌های سنجش رسانایی عدد دقیقی نشان می‌دهند حتی اگر باطری تقریبا خالی از شارژ باشد.

بعضی دستگاه‌های الکترونیکی سنجش باطری نیز می‌توانند ظرفیت شدت جریان استارت سرد باطری را بسنجند که با استفاده از آنها می‌توان عمر باقیمانده باطری را تخمین زد. بعضی از دستگاه‌ها می‌توانند شدت جریانی که موتور استارت هنگام استارت‌زدن از باطری می‌گیرد را نیز بسنجند و خروجی دستگاه شارژ را تحت‌فشار هنگام کارکرد موتور آزمایش کنند.بعضی از دستگاه‌ها حتی ولت‌متر درونی برای بررسی اتصالات نیز دارند.

اتصالات بدنه معیوب

اگر یک دستگاه الکترونیکی سنجش باطری بتواند ظرفیت شدت جریان استارت سرد باطری را محاسبه کند می‌توان از آن برای شناسایی اتصالات منفی بدنه معیوب نیز استفاده کرد.

ابتدا ظرفیت شدت جریان استارت سرد در محل قطب‌های باطری آزمایش می‌شود سپس دوباره همین آزمایش در یکی از نقاط اتصال بدنه منفی روی موتور یا مکان‌های دیگر تکرار می‌شود.

اگر در رقم ظرفیت شدت جریان استارت سرد بین این دو آزمایش بیش از ۲۵درصد اختلاف وجود داشته باشد نشان‌دهنده وجود یک اتصال بدنه معیوب است.

 تسمه اتصال زمین (اتصال بدنه)

برای بررسی افت ولتاژ در کل اتصالات مدار می توانید از یک ولت متر دیجیتال هم استفاده کنید. حالت ایده آل این است که در یک اتصال سالم کمتر از ۰.۱ولت افت ولتاژ داشته باشید. افت بیش از ۰.۴ولت نشانه مقاومت بالا یا کثیف بودن و شل بودن نقاط اتصال است.

 

اصطلاحات رایج مربوط به رده بندی باتری

شدت جریانی که یک باتری می تواند برای استارت زدن خودرو در هوای سرد ارائه دهد

این عدد رایج ترین رده بندی برای ظرفیت باتری است. این عدد نشان دهنده شدت جریانی است که یک باتری می تواند در دمای -۱۷درجه سانتی گراد به مدت ۳۰ثانیه ارائه دهد در حالی که ولتاژ ۷.۲ولت را در قطب های خود حفظ کند. اکثر خودروها برای استارت زدن مطمئن در هوای سرد به ۴۰۰تا ۶۰۰آمپر شدت جریان CCA نیاز دارند.

شدت جریان استارت

این رده بندی در واقع همان مفهوم CCA است با این تفاوت که در دمای ۰درجه سانتی گراد سنجیده می شود. رده بندی CA را می توان با تقسیم بر عدد ۱.۲۸به رده بندی CCA تبدیل کرد. مثلا ۵۰۰آمپر CA معادل ۳۹۰آمپر CCA است.

ظرفیت ذخیره باتری

این اصطلاح به معنای توان پایدار باتری است. منظور از این اصطلاح تعداد دقایقی است که یک باتری می تواند شدت جریان ۲۵آمپر را ارائه دهد و در عین حال ولتاژ ۱۰.۵ولت را حفظ کند. هر چقدر ظرفیت ذخیره یک باتری بیشتر باشد در صورتی که دینام از کار بیفتد باتری بیشتر دوام می آورد.

آمپر ساعت

در حال حاضر این رده بندی زیاد کاربرد ندارد. این رده بندی، تخلیه شدت جریان پایین به مدت ۲۰ساعت را در حالتی می سنجد که حداقل ولتاژ ۱۰.۵ولت در دمای ۲۱درجه سانتی گراد حفظ شود. به عنوان مثال تخلیه شدت جریان ۳آمپر به مدت ۲۰ساعت معادل ۶۰آمپر ساعت است.

نصب باتری جدید:

هنگام نصب باتری نو قطب های مثبت و منفی را تمیز کرده و کابل های باتری را بررسی کنید. همچنین اتصال بدنه کابل منفی باتری و سلامت تمام تسمه های اتصال زمین موتور را بررسی کنید.

شل بودن یا خوردگی در اتصالات باعث ایجاد مشکل در استارت زدن خودرو یا شارژ باتری خواهد شد.


باطری ماشن باطری ,باتری ,شدت ,جریان ,استارت ,اتصال ,شدت جریان ,رده بندی ,جریان استارت ,ظرفیت شدت ,اتصال بدنهمنبع

باتری ماشین

آشنایی با باتری ماشین

باتری چیست؟

باتری ریو

اثرات مخرب باتری برروی محیط زیست

چه زمان باتری را تعویض کنیم؟

علت خراب شدن باتری چیست؟

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
معرفی کالا فروشگاهی خرید انلاین قطعات لودر ولوو هر چی که بخوای خرید بهترین تله آبگیر استاندارد خدمات شبکه،مجازی سازی،مایکروسافت پخش پارکت تو بهترین خرید رو از ما داشته باش یونس عیبجو المنتور فارسی کرد موزیک